تمامی حقوق نزد دفتراسناد رسمی 117 کرج محفوظ است

8:00 - 14:30

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

 

09125615851

تماس روزهای کاری 9 تا 3

جستجو
فهرست

همه چیز درباره قرارداد آزمایشی

بسیاری از افراد شاغل با عبارت قرارداد آزمایشی روبه رو می شوند. اما در این مقاله به تعریف قرارداد آزمایشی و تفاوت آن با سایر قراردادها میپردازیم.

آیا قراداد آزمایشی همان قرارداد موقت است؟

خیلی افراد قرارداد موقت را با قرارداد آزمایشی اشتباه میگیرند. اگر چنین تصوری دارید، باید بدانید که این تصور اشتباه است. قرارداد موقت –همان‌طور که از نام آن مشخص است- قراردادی است که محدود به مدت زمانی مشخص می‌شود. در قرارداد موقت، زمان آغاز و پایان قرارداد در همان ابتدا مشخص است. این نوع قرارداد معمولا برای انواع کارهایی است که قرار نیست به صورت مستمر انجام شود.

اما قرارداد آزمایشی به طور کلی با قرارداد موقت متفاوت است. در قرارداد آزمایشی، کارفرما و کارگر –یا کارمند- توافق می‌کنند که مدتی را برای بررسی شرایط کار در حین انجام آن مشخص کنند. این نوع قرارداد معمولا از سوی کارفرما پیشنهاد می‌شود و علت آن هم بررسی توانایی‌های کارگر برای انجام وظایف محوله و اطمینان از صحت عملکرد او است.

آیا بعد از قرارداد آزمایشی قرارداد کار بسته میشود؟

قرارداد آزمایشی به دو صورت منعقد میشود

  • قرارداد آزمایشی مستقل
  • بخشی از قرارداد کار

بنابراین، کارفرما می‌تواند در ابتدا تنها یک قرارداد آزمایشی را به کارگر پیشنهاد دهد، یا این که در قرارداد کار، مدتی را به عنوان مدت آزمایشی قرارداد تعیین کند. در هر صورت، شرایط هردو از نظر قانونی یکسان است و شاید تنها اختلاف آن، آسایش فکری بیشتر برای کارگر توانمند در نوع دوم (بخشی از قرارداد کار) باشد. به طور حتم، اطمینان خاطر کارگر می‌تواند بر روی عملکرد او نیز تاثیر روانی مثبتی داشته باشد.

همه چیز درباره قرارداد آزمایشی
۳٫۴ (از ۱۴ رای)

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید