تمامی حقوق نزد دفتراسناد رسمی 117 کرج محفوظ است

8:00 - 14:30

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

 

09102939516

تماس روزهای کاری 9 تا 3

جستجو
فهرست

گواهی امضاء چیست؟ + مراحل گرفتن گواهی امضا

گواهی امضا چیست

در صورتی که امضاء فردی زیر یک نوشته به وسیله سردفتر اسناد رسمی تایید و تصدیق شود، اصطلاحاً گواهی امضاء انجام شده است.

ماده ۴۹ قانون ثبت درباره گواهی امضاء چه می گوید؟

برابر ماده ۴۹ قانون ثبت یکی از وظایف مسئولین دفاتر اسناد رسمی ، تصدیق صحت امضای اشخاص در ذیل نوشته های عادی است، و دفتری برای این امر اختصاص دارد که دفاتر گواهی امضاء نامیده می شود و یکی از دفاتر قانونی دوازده گانه رسمی است که در بند ۵ ماده یک آیین نامه اصلاحی (۸/۱۱/۸۰) و همچنین در بند ۶ مادۀ ۱۱ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ از آن نام برده شده است.
این دفتر برابر ماده ۲ همان آیین نامه باید مجلد باشد و تمام صفحات آن را در بدو امر دادستان شهرستان محل یا نمایندۀ وی شماره گذاری نموده و پس از امضاء و مهر دادسرا، مجموع صفحات را در صفحه اول و آخر دفتر ذکر و قید نماید.

مراحل اخذ گواهی امضا چیست؟

برای گواهی امضای اشخاص، باید متقاضیِ گواهی امضاء با مدرک شناسایی و هویت در دفترخانه، نزد سردفتر حاضر شده و زیر سند یا نوشته را امضاء نماید، سپس سردفتر نام و مشخصات او، موضوع  تاریخ سند را قید و امضاء کننده حضوراً (نزد سردفتر) در محل پیش بینی شده مقابل آن امضای دیگری نماید.

پس از آن سردفتر امضاء را گواهی و پس از امضای خود و ممهور به مهر دفترخانه و قید شماره ردیف دفتر به ذی نفع تسلیم گردد.

قانون درباره گواهی امضاء چه می گوید؟

برابر ماده ۲۰ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ دفترگواهی  امضاء دفتر ریاست که منحصرا مخصوص تصدیق امضاء ذیل نوشته های عادی است و نوشته تصدیق امضاء شده با توجه به ماده ۳۵۷ آیین دادرسی مدنی مسلم الصدور شناخته می شود.
بنابراین طبق ماده ۱۲۵۲ قانون مدنی ، محتویات سندی که امضای ، امضاء کننده آن رسما گواهی شده است قابل تکذیب نیست وطرف می تواند ادعای جعلیت نسبت به سند مزبور نماید یا ثابت کند که سند یا شده به جهتی از جهات قانونی از اعتبار افتاده است.
باتوجه به آن چه گفته شد چنین می نماید که تصدیق و امضای سردفتر است که در زیر امضای نوشته عادی و ثبت در دفتر به آن اعتبار می بخشد و الا عدم امضاء و گواهی سردفتر در ذیل نوشته و ثبت دفتر گواهی امضاء آن نوشته فاقد اعتبار و ارزش قانونی است.
مسئولین دفاتر گواهی امضاء مکلف اند رونوشت یا فتوکپی سند گواهی شده را به هزینه متقاضی دریافت و نگه داری نمایند.
دفاتر، مجازبه تصدیق صحت امضاء نوشته های مالی نیستند، مقصود از نوشته های مالی نوشته هایی است که در آن به طور منجز پرداخت وجه نقدی از طرف امضاء کننده تعهد و یا ضمانت شده باشد و یا آن که موضوع گواهی امضاء شده عین یا منفعت مال غیر منقول و یا سهام شرکت هاب ثبت شده باشد.
در مورد تصدیق صحت امضاء مواد ۶۴ و ۶۶ و ۶۷ قانون ثبت اسناد و املاک لازم الرعایه است.

چه نکاتی را درباره گواهی امضاء باید در خاطر داشته باشیم؟

 • هنگام گواهی امضای اشخاص باید عین شناسنامه یا کارت ملی آنها ملاک احراز هویت قرار گیرد و در صورت وجود هرگونه ابهام و مخدوشی و ناخوانا بودن، مراتب را به اداره ثبت احوال محل صدور آن منعکس و موضوع را پرسش نماید.
 • سردفتران اسناد رسمی باید از گواهی امضای اوراقی که متن آن به زبان خارجی است قبل از ترجمه رسمی و حصول اطلاع از مدلول آن خودداری کنند.
 • گواهی امضا هرگونه نوشته که جنبه مالی دارد ممنوع است. (اصطلاحاً گواهی امضاء ظهر قبض انبار وجاهت قانونی ندارد)
 • در مواردی که ذی نفع تقاضای تصویر مصدق نوشته گواهی امضا شده را دارد، چون اصل ورقه گواهی امضاء شده قبلا به متقاضی تحویل گردیده و فقط تصویری از آن در بایگانی دفترخانه موجود است، بنابراین جهت مساعدت و تسهیل در کار وی، تسلیم تصویری از تصویر در نوشته گواهی امضا شده موجود در دفترخانه  با قید جمله: «این تصویر برابر با تصویر موجود در دفترخانه است.» به در خواست کننده بی اشکال است.
 • گواهی اثر انگشت افراد بی سواد به منزله گواهی امضا است.

منبع: کتاب آیین تنظیم و ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی

بازدیدها: 2003

30 دیدگاه

 • سالم کار
  21 سپتامبر 2019 در 5:37 ب.ظ

  سلام آیا کپی یا اسکن سند گواهی امضا شده در دفتر خانه باقی می ماند

 • سجاد
  5 مارس 2020 در 1:15 ق.ظ

  سلام منبع: کتاب آیین تنظیم و ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی نوشته کیست ؟

 • امیرحسین
  1 می 2020 در 9:49 ب.ظ

  با سلام
  برام ی دیام اومده که گواهی امضا صادر شد ولی اصلا به دفتر اسنا مراجعه نداشتم
  مشکلی پیش نمیاد؟

 • حسینی
  27 ژوئن 2020 در 12:46 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.
  من میخوام با شخصی از راه دور قرارداد ببندم به نحوی که قرار هست طبق این قرارداد ایشون سرمایه در اختیار بنده قرار بدن، آیا برای این نوع موارد میشه گواهی امضا گرفت و بنده گواهی امضا بگیرم و قرارداد رو برای طرف بفرستم یا گواهی امضا برای این نوع نوشته قبول نمیکنن؟
  تشکر

 • علی آقائی
  25 جولای 2020 در 10:38 ق.ظ

  با سلام
  ی عرض داشتم آقا من مشکل برام پیش اومده اونم اینکه ی سپرده دارم میخوام از بانک بردارم برگه سپرده ام رو پاره کرده ام و دور انداخته ام الان میگن باید بدی از دفتر ثبت اسناد گواهی امضا رو تایید کنن و بیاری تا ما پولتو بهت بدیم همانطور که شما تو این متن فرمودین گواهی امضایی ک جنبه مالی داشته باشد ممنوع است و هر دفتر خونه میرم امضا نمی کنند لطفا به بنده کمک کنید که چکار کنم ی راه حل بفرمائید

 • ابراهيم
  23 آگوست 2020 در 2:58 ب.ظ

  سلام
  در تقسيم ارث , سهم الارث برادر بزرگتر را به صورت دستي و نقد تحويل داده شده فقط روي يك برگه امضا زده كه فلان مبلغ را دريافت كرده است و اين برگه بين اعضا خانواده اعتبار دارد.
  آيا مي توان براي گواهي امضا اقدام كرد ؟
  يا بايد سند ديگري در دفتر خانه تنظيم شود؟

 • فریدونیان
  1 ژانویه 2021 در 10:43 ب.ظ

  با سلام
  میشه لطفا مواردی که هنگام مراجعه شخص به دفتر جهت ثبت امضای الکترونیک باید توسط سردفتر کنترل بشه رو بفرمایید. برای یک تحقیق لازم دارم. دانشجوی حقوق هستم

 • علیرضاکریمی
  1 مارس 2021 در 6:46 ب.ظ

  سلام. من قرارداد استخدام با یک شرکت امضا کردم و فرستادم. بعدا شرکت از من گواهی امضا خواست. الان که قرارداد پیشم نیست میتونم گواهی امضا بگیرم؟

 • محمد
  25 مارس 2021 در 3:52 ق.ظ

  باسلام من شناسنامه کارت ملی خود رو گم کردم اما از اصل شناسنامه و کارت ملی توی گوشیم عکس دارم و کپی اون هم منزل موجوده ایا با کپی هم میتونم گواهی امضا بگیرم ؟اگر نه باید چیکار کنم ؟.من گواهی رو برای استخدام تو یه شرکت لازم دارم و وفتم خیلی کمه .ممنونم بابت راهنماییتون

 • اویتا طاهری
  14 آوریل 2021 در 1:35 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  میشه نامه ای که خطاب به ریاست شعبه تجدید نظر…
  با متن شهادت دادن به مطلبی است رو گواهی امضا کرد؟

 • جوادسهپری
  11 آگوست 2021 در 1:23 ق.ظ

  سلام. آیا شخصی که به ۱۸ سال نرسیده و حتی ازدواج هم کرده میتونه گواهی امضا بده درصورتی ک سیستم خطا میزنه ک باید ولی یا قیم براش تعیین کنیم حالا راه و چاره اش چیه؟

 • محمد رودباری
  15 اکتبر 2021 در 10:53 ب.ظ

  سلام.پدر من ی ملکی دارد که برادرش شریک است و هر کاری میکنیم که بفروشه یا بخره یا بسازه یا بلند شه ما حقمون رو بشینیم قبول نمیکنه آیا این گواهی انجام میشه برای اثبات اعدامون و بفرستیم در منزلشان و بنده از پدرم وکالت دارم؟؟ ممنون اگه جواب بدید

 • فرشته طوطیان اصفهانی
  15 دسامبر 2021 در 1:30 ب.ظ

  با سلام .اگر فردی در صندوق امانات دیگری مقداری طلا گذاشته باشد آیا میتواند لیست طلاها را نوشته و از آن فرد گواهی امضا بگیرد؟

 • امیر قهرمانی
  16 ژانویه 2022 در 12:18 ب.ظ

  سلام وقت بخیر برای ثبت شرکت چه مدرکی باید همراه با مدارک شناسایی به دفترخانه ببریم؟ برای گواهی امضا عرض میکنم

دیدگاه خود را بنویسید